Jakie są najczęstsze błędy popełniane przy instalacji monitoringu?

Montaż systemu przeznaczonego do monitoringu jest coraz bardziej popularną usługą w Polsce i na całym świecie. W ten sposób można ochronić dom lub zakład pracy przed kradzieżą, a także dewastacją mienia. Nowoczesne kamery pozwalają na zdalne sterowanie, alarmowanie, rozpoznawanie ludzi i pojazdów oraz zapisywanie obrazów w Internecie. Podczas montażu są jednak często popełniane błędy utrudniające obsługę lub zmniejszające skuteczność ochrony.

Brak konsultacji ze specjalistami

Monitoring powinien zabezpieczyć nieruchomość, a więc cała instalacja musi być skuteczna bez względu na porę dnia i warunki atmosferyczne. Przed montażem należy skonsultować się ze specjalistami tak, aby dobrać odpowiedniego rodzaju kamery i sprzęt rejestrujący obraz. Brak porozumienia się z fachowcami to częsty błąd osób, które chcą zaoszczędzić na kosztach montażu monitoringu. Takie działanie powoduje jednak zwiększenie kosztów, między innymi, z uwagi na brak możliwości dobrania optymalnego sprzętu do indywidualnych potrzeb firmy lub domu prywatnego.

Nieprawidłowy montaż kamer

Kolejna ważna kwestia to dobranie odpowiedniego typu kamer. Powinny być wybieranie przy uwzględnieniu specyfiki filmowanego obszaru i zastosowania. Do godzin nocnych warto dobrać kamery z aktywnym doświetleniem LED lub kamery bispektralne, a w przypadku monitorowania obszaru na dużych odległościach należy zastanowić się nad użyciem kamer wąskokątnych czy kamer termowizyjnych. Ponadto montaż kamer CCTV musi być wykonywany w bezpieczny sposób, aby ich stałe wykorzystanie nie groziło uszkodzeniem lub dewastacją, dlatego zachęcamy do jego bezpiecznego założenia poprzez naszą firmę Sold. Źle zaprojektowany system nie pozwoli uzyskać wysokiej jakości nagrań wideo i dużego zasięgu monitoringu.

Mało funkcjonalne oprogramowanie

Instalacja monitoringu wizyjnego powinna przewidywać użycie nowoczesnego oprogramowania, które pozwoli na dostęp do zaawansowanych funkcji, takich jak przechowywanie plików w chmurze. Pojemność dysków twardych lub innej pamięci masowej musi być wystarczająca do zapisania odpowiedniej ilości materiału wideo bez nadmiernej kompresji, która utrudni rozpoznawanie szczegółów. Ponadto system powinien tworzyć bezpieczne kopie zapasowe, które umożliwią uzyskanie zapisu bez przerw, nawet w sytuacji awarii dysku twardego.

Kierowanie się najniższą ceną systemu

Często popełnianym błędem jest także montaż monitoringu wizyjnego w najniższej cenie. W takiej sytuacji bardzo często okazuje się, że system nie odpowiada potrzebom monitorowanego budynku i trzeba go zmodernizować. Wymaga to ponoszenia dużych kosztów, których można uniknąć, wybierając od razu ofertę bardziej dostosowaną do realnego zapotrzebowania klienta. Należy kierować się jakością systemu lub stosunkiem jakości do ceny, a nie samą kwotą potrzebną na montaż podstawowych elementów monitoringu.

Montaż monitoringu wizyjnego uwzględniającego potrzeby ochranianego budynku pozwoli na zwiększenie bezpieczeństwa domu lub miejsca pracy. Dobrze zaprojektowany system będzie działał bezawaryjnie przez długi czas i ograniczy koszty eksploatacji chronionej nieruchomości.